Náš příběh

 

Logo panaczech

 

 

IMG_9977

(zakladatelé Ondra a Ondra při převzetí nové automatické 30HL 4-nádobové varny u výrobce v Destile. Léto 2023)

 

 Naše cesta

Naše pivovarská cesta začala v roce 2013, kdy se Ondra s kamarádem, tenkrát ještě studenti střední školy dostali do sklípku jednoho pivního nadšence, domovarníka z Protivína, který měl po domácku vyrobenou mikro varnu piva z keg sudů. Poprvé viděli, jak se vyrábí české zlato a okamžitě tomu propadli. 

 Sami chtěli začít vařit vlastní pivo a zkoušet různé receptury, proto absolvovali pivovarský kurz a zadali si cíl, postavit si domácí pivovárek. Mezitím, co kamarád obcházel úřady a zajištoval povolení k provozování, Ondřej Vrkoč obcházel pivovary, jednal se sládky a sbíral technické informace o pivovarské technologii a samotném vaření, dle kterých posléze navrhl vlastní varnu o 500L. Tato fáze trvala několik let. 

Posléze si nechali u místního automechanika, který uměl pracovat s nerezí, vyrobit jednotlivé části pivovaru, od varny, spilky až k ležáckému tanku. Přitom využili malého prostoru v garáži u Vrkočových a za pomoci přátel si zde vybudovali po večerech mezi zkouškami ve škole prostor pro technologii. 

Zhruba po roce bylo hotovo a začalo se vařit. První várka skončila na kanále. Druhá várka dopadla lépe. Někdy se dařilo, jindy zase pivo bouchalo přetlakováním v lahvích ve špajzech či lednicích nebo v kufru auta. Vše postupně ladili a vylepšovali. Časem si pivo oblíbili přátelé a místní, zejména tedy jejich ležák 11. Vařilo se hlavně pro zábavu a vzhledem k pracovní a časové vytíženosti ne tak často. Pivo mělo takový úspěch, že se Ondrové rozhodli pro vlastního sládka, kterým se v roce 2017 stal David Nedoma. Ten rozšířil jejich obzory a pivo ještě vylepšil, takže netrvalo dlouho a padlo rozhodnutí na vybudování většího pivovaru a oficiálním provozu. 

Za téměř dva roky na přelomu 2019/ 2020 bylo hotovo. Nový blok varny o objemu 15HL si opět navrhli sami a na pomoc si k tomu přizvali předního českého inženýra pro pivovarské technologie.  Nedbal tolik na design jako hlavně na maximální efektivitu. Díky čemu je nový blok varny opravdový technický Rolls Royce.

 

mceclip0-3 

 

První pivo byla uvařeno 11.1. 2020 a jen co se začalo prodávat, přišla první covidová vlna. Lepší start si nový pivovar opravdu nemohl přát – což není kupodivu míněno jako ironie. Zavřené hospody a s nimi spojený napůl partyzánský okénkový prodej, představoval najednou víceméně stejnou startovní pozici pro všechny pivovary a jediné, co v danou chvíli rozhodovalo bylo skutečně samotné pivo… A v Panaczechovi měli najednou problém stíhat vařit, protože zájem byl enormní. Dokupují se nové tanky a přichází za nimi nejen žíznivci z ulice, ale také pivovarští – ať už jde o obhlídku konkurence vedením Prazdroje, kterým se ve sklepích válí petky s výhrůžným označením R.I.P., nebo o létající pivovary, kteří vycítí otevřenost našeho pivovaru ohledně nejrůznějšího experimentování. Ve vratech se objeví i nákupní ředitel z Alberta, který by s námi rád spolupracoval a čekat na sebe nenechají ani v Makru a Globusu…

A to za sebou Panaczech stále nemá ani rok existence! Přichází se s pivem exkluzivně vařeným pro kapelu Queenie, spolupracuje se s Rodinnou farmou a vaří se, vaří se, vaří se.

Tým je posílen o dalšího ostříleného sládka Petra Hájka a je to skutečně třeba: na konci roku 2021 je Panaczech vybrán mezi TOP 7 minipivovarů v ČR pro reprezentaci Czech Craft Beer k distribuci piva do Finska a Pobaltí (nyní je dohoda na spadnutí) a zahajuje také distribuci piva na anglický trh (7 pivnic v Londýně a dalších 5 podniků v okolí). Výstav koncem roku 2021 je 25000l/měsíčně.

154887080_471115940966295_7812734027195321806_n

Na jaře 2022 jsme se přestěhovali a navýšili výstav na 50 000L /měsíčně, vč. modernizace piv. technologie a automatizace. Z GARÁŽE DO PIVOVARU: přemístění proběhlo sotva o pár desítek metrů od současného pivovaru do areálu rodinné továrny na stroje o velikosti cca 3500m2. Stávající prostory už totiž připomínají jadernou ponorku, kde je doslova využitý každý cm a jako v ponorce bychom se v nich mohli začít pomalu cítit.

- PODZIM 2022: POŘÍZENÍ VELKÉ STÁČECÍ LINKY RAVECO, takový malý dárek k Vánocům (sklo, pet a plechovky). To nám umožnilo podstatně lepší možnosti distribuce a znamená to  rozšíření nabídky služeb nejen pro nás, ale i pro létající pivovary a další případné zájemce.

IMG_5156_1   IMG_5167

IMG_5149    

 

A současnost?

2023

 

 

Snímek obrazovky 2020-10-12 v 10.56.40

Mocný Ódin odpočívá po náročném pracovním dni a přemýšlí, obklopen ostatními bohy, čím by ulehčil úděl obyčejným smrtelníkům tam dole.
"Dej lidem pivo," navrhne mu neomaleně Thor.
"Jakže?" Ódin má pocit, že se musel přeslechnout.
"Jasně, dej jim pivo," přidá se k Thorovi zlomyslný Loki. "Bez piva je život děsná nuda. Obzvlášť, když seš jen obyčejný smrtelník."
"Dal jsem jim křišťálovou vodu. Dal jsem jim jezera, řeky, potoky."
"Ale, otče," usměje se shovívavě Thor. "Vodu si dal rybám. Lidem je voda málo, můžou z ní ale vařit pivo."
"Pivo je božský nápoj," rozohní se Ódin. "pokud jej lidem dáme, budou mít pocit, že jsou s námi na roveň. Přestanou si nás vážit, nebudou nás už víc uctívat."
"Já o žádný uctívání nestojím, co ty, Loki?"
"Mně to taky přijde praštěný. Já myslím, že by si lidi měli za svýho života hlavně něco užít. Ne, se jen pořád něčemu klanět a žadonit pořád o nějaký zázraky. Jeden takový zázrak dostanou a bude to naše pivo!"

IMG_3249

IMG_2521

IMG_2924